ארה"ב ואנחנו – עיתון מעריב – כתבה מלאה

יותר סובסידיות:

על אף העובדה שארה”ב גדולה במאות מונים מישראל, ניתן לראות קווים משיקים בין המשק האמריקאי לזה המקומי, בכל הנוגע למגוון ואיכות חומרי הגלם.

אמנם ישראל מדינה קטנה, אך היא מארחת בשטחה כמה אזורי אקלים שונים ומבחר סוגי קרקע.

הצפון הגשום כולל אדמת סחף פורייה, הטובה לגידול פירות נשירים, ירקות חורף, עדרי בקר ומרעה;
והנגב המדברי הפך לגן עדן חקלאי של גידולי שלחין וחממות אין ספור, המניבות שיאי תוצרת ויבול עולמיים.
"הפרה הישראלית היא הטובה ביותר”, מסביר השף שאול ברדה, בעלי הקייטרינג ארץ גושן.

"בכל שנה היא מספקת 40% יותר חלב מאחיותיה האמריקאיות והאירופיות”.
ברדה התגורר תקופה ממושכת בארה”ב ובחן לעומק את תעשיית המזון האמריקאית, החל בדגה ופירות הים וכלה בחקלאות.

לדבריו, 3 סיבות עיקריות עומדות מאחורי המהפכה שעבר המטבח האמריקאי במהלך השנים:
הבום הכלכלי בעקבות ניצחון ארה”ב במלחמת העולם השנייה וגלי המהגרים שהיא הביאה, צמצום פערי הזמן והמקום כחלק מתהליך הגלובליזציה, ו”המהפכה החקלאית השנייה” בשנות ה-50 וה-60, במסגרתה התפתחו טכנולוגיות המיכון והשינוע.

למרות שישראל מהווה מיקרו קוסמוס של החקלאות האמריקאית, עדיין ישנם פערים גדולים שאינם ניתנים לגישור ונובעים מהעוצמה הכלכלית של ארה”ב.
“אם בישראל הרבה חקלאים מוצאים את עצמם בלי סובסידיות ממשלתיות, בלי הקצאות מים, וצריכים להתמודד עם משברי אקלים ושוק מצומצם – הבעיה בארה”ב הינה בממדים פחותים”.

עצמאותה הכלכלית של ארה”ב תלויה בין השאר ביכולת שלה ל”האכיל את עצמה” ולא להיות תלויה בייבוא המשתנה לעתים תכופות בגלל עימותים ואסונות טבע, או בעלויות שינוע שהולכות וגדלות, ומהוות מרכיב משמעותי בעלויות מוצר המדף.

על כן, מנהיג הממשל האמריקאי מערך מקיף של תמיכה וסובסידיות בחקלאות, כמו גם מנגנוני פיצוי נרחבים בעקבות אסונות טבע ותופעות אקלים.

לדוגמא, באסון דליפת הנפט מאסדת הקידוח של חברת BP באזור מפרץ מקסיקו, אחת הפעולות הראשונות שננקטו הייתה הקמת קרן פיצויים לדייגי וחקלאי המפרץ בהיקף 20 מיליארד דולר.

בנוסף, ברדה מסביר כי הממשל בארה”ב מתעדף סובסידיות לסוגי גידולים חשובים, כמו משק החי ‏(בקר, חזירים ועופות‏), תירס, חיטה ועוד.

“התמיכה הזו משרה יציבות יחסית על שרשרת אספקת המזון בצפון אמריקה בכלל, ובארה”ב בפרט”, וזו אחת הסיבות למחיריהם הזולים באופן יחסי של מוצרי המזון בארה”ב לעומת ישראל. מנגד, בארה”ב השמיים הם הגבול – וכך גם במחירי חומרי הגלם האיכותיים ביותר.

ברדה אומר כי ההשקעה הקולינרית בארה”ב ניכרת בפרטים הקטנים: "די להגיד שיש מסעדות סושי בניו יורק ובקליפורניה שמטיסות קניינים עד ליפן כדי לקנות טונה במחירים של 10,000 דולר לדג”.

מבחינת ההשקעה בחקלאות, ישנם גידולים, בעיקר של משק חי, שעשויים להגיע למחירים של מאות דולרים. "סטייק 'קובה ביף' של פרה מזן ווגיו, שמשקים בבירה, משמיעים לה מוסיקה קלאסית ועושים לה מסאז' יומי, מגיע גם ל-500 דולר לסטייק".
גם בארץ מיוצרים חומרי גלם באיכות הגבוהה ביותר, אולם הרוב המוחלט מיועד לייצוא ל אירופה ולארה”ב.

"אנחנו מסתכלים בעין עקומה על ירקן שמציע קילו עגבניות ב-15 שקל ולכן רוב התוצרת נשלחת לקצוות תבל”, הוא מסביר.
כמו בישראל, גם בארה”ב מתפתחת התעשייה האורגנית, לצד הבדלי המחירים בין אורגני ללא-אורגני. "רואים יותר אנשים שקונים ב'גרין-סקשן' בסופר”, מספרת רבקה מניו ג'רזי.

"עכשיו שמים את האורגני ביחד עם הרגיל כדי שאנשים יראו את זה יותר. יש יותר מודעות והמחיר לא אסטרונומי”. לדברי ברדה, הבדלי המחירים בין מוצרים אורגניים לרגילים ניכרים בארה”ב בעיקר בירקות ובפירות. לעומת זאת, בישראל ההבדל הוא בעיקר במחירי הבשר. מוצרים רבים מיובאים לארה”ב מישראל, כשם שמוצרים אמריקאיים מככבים בסופר הישראלי.
"

הוסף תגובה

כתובת האימייל שלך לא תפורסם. שדות חובה מסומנים *

Call Now Button
WhatsApp
היי, ניתן להשיג אותנו גם בווטסאפ, הקליקו מטה על הכפתור